psychodietetyka
cel,  dieta,  emocje,  głód,  nawyki,  przekonania,  psychodietetyka,  silna wola,  uważność,  zaburzenia odżywiania,  zmiana

Psychodietetyka czyli co?

Ile razy mówiłeś sobie „Od jutra się odchudzam”, „Od nowego miesiąca zaczynam się zdrowo odżywiać”, „Od nowego roku zaczynam trenować”? Niech zgadnę… co najmniej kilka? 😉

Większość z nas doskonale wie, co powinna robić, aby żyć zdrowo. Wiemy, co powinniśmy jeść, a czego unikać. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia aktywności fizycznej. Ba, czasami nawet udaje nam się przez jakiś czas wytrwać w postanowieniach i odnieść spektakularne efekty! Niestety z reguły są one krótkotrwałe… Bo zdrowe życie to nie kilkutygodniowa dieta czy półroczny karnet na siłownię, a styl życia. To dokonywanie świadomych wyborów dzień po dniu, uważne wybieranie tego, co nam służy, czerpanie radości z jedzenia i zadowolenia z prowadzonego trybu życia.

I to właśnie psychodietetyka przychodzi nam z pomocą, kiedy chcemy zmienić styl życia na zdrowszy i taki, który będzie nam służył – zarówno naszemu zdrowiu, jak i sylwetce.

W psychodietetyce kilogramy czy kalorie nie są najważniejsze, nie skupiamy się na ważeniu, mierzeniu, określaniu składu ciała i przestrzeganiu restrykcyjnych diet. Szukamy przyczyny problemów w relacji z jedzeniem – przyglądamy się zachowaniom, myślom i emocjom. Ustalamy cele, szukamy wewnętrznej motywacji i wokół niej stopniowo budujemy nowy styl życia dostosowany do naszych potrzeb i indywidualnych preferencji. Obserwujemy swoje nawyki, potrzeby, stawiamy czoło przekonaniom, zdobywamy wiedzę na temat zdrowego odżywiania i na bazie tego wszystkiego wprowadzamy zmiany w codziennym życiu.

Co to jest psychodietetyka?

Psychodietetyka (nazywana też psychologią odżywiania) to dziedzina wiedzy, łącząca zagadnienia z obszaru psychologii oraz dietetyki. Zajmuje się wzajemnym oddziaływaniem na siebie ciała, psychiki i pożywienia, opisując zarówno psychologiczne mechanizmy odżywiania i kształtowania się masy ciała (doboru pokarmów, tworzenia się nawyków żywieniowych), jak również oddziaływanie spożywanego pokarmu na psychikę człowieka.

Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyk to najprościej mówiąc osoba, która jest połączeniem psychologa i dietetyka – posiada zarówno wiedzę z zakresu dietetyki, jak również psychologicznych aspektów odżywiania. Pełni rolę doradcy żywieniowego (doradzi, co i jak jeść, rozpisze dietę), jak również pomoże uporać się z problemami natury psychologicznej, które przeszkadzają w nawiązaniu zdrowej relacji z jedzeniem.

Na czym polega praca z psychodietetykiem?

Praca rozpoczyna się zwykle od przeprowadzenia wywiadu żywieniowego i zdrowotnego – i tu zazwyczaj kończy się wspólny mianownik konsultacji psychodietetycznych. Nie ma jednego z góry ustalonego procesu, nie ma dwóch takich samych spotkań. Oczywiście istnieją pewne standardy pracy, jednak przebieg spotkań zależy w głównej mierze od tego, z jakim problemem zgłasza się klient, a także etapu, na jakim się aktualnie znajduje. Inaczej wygląda praca z klientem zmagającym się z kompulsywnym objadaniem, inaczej z takim, który panicznie boi się przytyć, jeszcze inaczej z takim, który wpadł w pułapkę ciągłego odchudzania.

Psychodietetyk czerpie z różnych metod psychologicznych oraz dietetycznych, które mają za zadanie pomóc klientowi w znalezieniu przyczyny jego problemów z odżywianiem, a także wesprzeć go w wypracowaniu sposobów radzenia sobie z nimi.

W czym może pomóc psychodietetyk?

Praca z psychodietetykiem zalecana jest w szczególności, gdy:

 • czujesz, że posiadasz niewystarczającą wiedzę na temat zdrowego odżywiania czy skutecznych technik odchudzania lub chciałbyś ją usystematyzować,
 • podejmowałeś wielokrotne próby schudnięcia bez trwałych efektów,
 • nie potrafisz utrzymać motywacji i wytrwałości w dążeniu do celu, jakim jest zdrowe odżywianie,
 • masz wrażenie, że Twoje życie krąży wokół jedzenia,
 • czujesz, że dotyczy Cię któreś z zaburzeń odżywiania (kompulsywne objadanie się, zespół jedzenia nocnego, anoreksja, bulimia, itp.) – więcej o zaburzeniach odżywiania przeczytasz tutaj,
 • odczuwasz bezsilność i przygnębienie na skutek niemożności poradzenia sobie ze swoją wagą,
 • waga powoduje u Ciebie zaniżoną samoocenę,
 • nie umiesz radzić sobie ze stresem lub emocjami inaczej niż poprzez jedzenie.

Co możesz zyskać dzięki pracy z psychodietetykiem?

Praca z psychodietetykiem pomoże Ci:

 • zrozumieć przyczynę Twoich problemów z wagą,
 • wypracować zdrowe nawyki żywieniowe,
 • skutecznie pozbyć się nadmiaru kilogramów bez efektu jo-jo,
 • wzmocnić wewnętrzną motywację w dążeniu do zdrowego trybu życia,
 • wykształcić w sobie pozytywny obraz własnego ciała,
 • nauczyć się konstruktywnie radzić sobie ze stresem i emocjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *