- cel, ciało, ciałoneutralność, ciałożyczliwość, mindfulness, nawyki, poczucie wartości, psychodietetyka, samoakceptacja, selfcare, uważność, zaburzenia odżywiania, zmiana
Ciałopozytywność czy ciałoneutralność?
Wstajesz rano, patrzysz w lustro i … widzisz sińce pod oczami, zmarszczki, za duży brzuch, za małe cycki, cellulit, za mały biceps, brak kaloryfera na brzuchu? Czy patrzysz na swoje ciało z zachwytem i miłością? A może raz je kochasz a raz go szczerze nienawidzisz? Czy przechodzisz obok swojego odbicia zupełnie obojętnie? Kult ciała obecny jest w naszej kulturze od lat, na przestrzeni czasu zmieniały się jedynie kanony jego piękna, ale ciało (zarówno kobiece, jak i męskie) od zawsze było przedmiotem fascynacji artystów, czemu dawali wyraz w licznych obrazach i rzeźbach. Współczesny ideał zaczął kształtować się w okolicy lat 50-tych ubiegłego wieku, kiedy to gwiazdy kina – piękne seksbomby –…
- cel, dieta, emocje, głód, nawyki, przekonania, psychodietetyka, silna wola, uważność, zaburzenia odżywiania, zmiana
Psychodietetyka czyli co?
Ile razy mówiłeś sobie „Od jutra się odchudzam”, „Od nowego miesiąca zaczynam się zdrowo odżywiać”, „Od nowego roku zaczynam trenować”? Niech zgadnę… co najmniej kilka? 😉 Większość z nas doskonale wie, co powinna robić, aby żyć zdrowo. Wiemy, co powinniśmy jeść, a czego unikać. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia aktywności fizycznej. Ba, czasami nawet udaje nam się przez jakiś czas wytrwać w postanowieniach i odnieść spektakularne efekty! Niestety z reguły są one krótkotrwałe… Bo zdrowe życie to nie kilkutygodniowa dieta czy półroczny karnet na siłownię, a styl życia. To dokonywanie świadomych wyborów dzień po dniu, uważne wybieranie tego, co nam służy, czerpanie radości z jedzenia i zadowolenia z prowadzonego trybu…
-
Kilka słów o zaburzeniach odżywiania
O zaburzeniach odżywiania zaczęło się mówić głośno w Stanach Zjednoczonych w latach 70 i 80 XX w., kiedy szybko zaczęła rosnąć liczba diagnozowanych przypadków. Wówczas pacjentami były głównie młode dziewczęta w wieku nastoletnim chorujące na anoreksję lub bulimię. Od tamtego czasu wiele się zmieniło – mówimy już o całym szeregu zaburzeń odżywiania, mocno też wzrosła liczba osób chorujących, zmienił się również ich wiek i płeć. Nadal wśród osób cierpiących na zaburzenia odżywiania przeważają młode kobiety, jednak chorują też małe dziewczynki, a także coraz częściej kobiety po 30 r.ż., jak również mężczyźni i chłopcy. Coraz częściej wśród diagnozowanych zaburzeń pojawiają się: BED – napadowe objadanie się (ang. binge eating disorder), kompulsywne…
-
Jak skutecznie schudnąć – gdzie szukać motywacji?
Zdarzyło się Wam kiedyś narzekać na brak motywacji? Założę się że tak. Mnie w każdym razie się zdarza, moim klientom też 😊 . Z reguły kiedy przychodzą do mnie po raz pierwszy, ich motywacja do działania jest ogromna: „zobaczyłam się na fotce z wakacji i muszę się doprowadzić do porządku”, ”nie mogę się już dopiąć w żadnych spodniach”, „zepsuła się winda i było mi trudno wejść po schodach na III piętro”, czasami jest nieco mniejsza: „lekarka/żona kazała”, niemniej jednak jakaś tam jest 😉, ale po pewnym czasie zaczyna słabnąć. Co zrobić, żeby ją utrzymać? Zastanawialiście się kiedyś dlaczego w niektórych sytuacjach jest nam łatwiej zmobilizować się do działania, a w…
-
Jak skutecznie schudnąć – wartości
Dzisiaj ciąg dalszy rozważań o skutecznej zmianie. W poprzednim wpisie staraliśmy się określić cel, który zwiększy szansę powodzenia naszej zmiany. Żeby mieć pewność, że cel jest dobrze sformułowany i będzie nas wspierał procesie wdrażania zmiany, powinniśmy ustalić, czy jest on zgodny z naszymi wartościami. O co właściwie chodzi? Każdy z nas kieruje się w życiu określonymi wartościami. To one określają, co jest dla nas ważne i to właśnie nimi kierujemy się dokonując życiowych wyborów. To taki swoisty kompas, którym kierujemy się w naszym życiu. Odwołujemy się do nich wówczas, gdy czujemy się zagubieni – nie wiemy jakiego dokonać wyboru, znajdujemy się na przysłowiowym rozstaju dróg lub tracimy motywację w dążeniu do celu. Wyznawane…
-
Jak skutecznie schudnąć – po pierwsze cel
Ostatnio zastanawialiśmy się nad tym, czy warto robić noworoczne postanowienia. Ustaliliśmy, że każdy moment jest dobry na zmianę, ale początek roku wyraźnie sprzyja decyzjom o wprowadzaniu zmian w życie. Niestety często zdarza się tak, że co roku postanawiamy sobie dokładnie to samo: „będę się lepiej odżywiać”, „rzucam fast-foody”, „odstawiam cukier”, „zaczynam się odchudzać”, „zaczynam ćwiczyć”, by następnie porzucić nasze ambitne plany po paru dniach, tygodniach, w najlepszym wypadku miesiącach. Co zatem zrobić, żeby w nich wytrwać i kolejnego roku nie zaczynać w stylu „dnia świstaka” (fani kina zapewne wiedzą o co chodzi 😊, krótkie wyjaśnienie dla pozostałych – główny bohater grany przez Billa Murray’a codziennie od nowa przeżywa ten sam…
-
Noworoczne postanowienia
Na przełomie roku internet pęka w szwach od haseł w stylu „Nowy rok, nowa Ty!”, „Zacznij NOWE ŻYCIE od nowego roku!”, Nowy rok, nowe wyzwanie!”. Do noworocznych zmian zachęcają trenerzy personalni, dietetycy, trenerzy rozwoju osobistego. Jesteśmy w tym czasie na nie szczególnie podatni, bo właśnie wstaliśmy od suto zastawionych świątecznych stołów, zobaczyliśmy się na rodzinnych fotkach, kiecka wyciągnięta po roku z szafy okazała się przyciasna, kiedy w sylwestrowy wieczór próbowałyśmy zamienić na nią tak ulubiony ostatnio dres 😉. Na nasze szczęście w tym roku nie było okazji do świątecznych spotkań w szerokim gronie, więc ominęły nas komplementy dalekich krewnych w stylu „Kochanie, jak Ty dobrze wyglądasz, chyba poprawiłaś się od…
-
Zdrowe odżywianie – fanaberia, moda czy rozsądek?
„Niezależnie od tego kto był ojcem choroby, matką była na pewno zła dieta” – przysłowie chińskie Dzisiaj coraz głośniej mówi się o tym, że zdrowe odżywianie jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki zdrowotnej. Nikt nie ma już wątpliwości, że to co jemy ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu – i to nie tylko fizyczną, ale również psychiczną. Wiele lat zajęło nam – współczesnym, wyedukowanym społeczeństwom – odkrycie prawdy, którą nasi przodkowie znali już wiele tysięcy lat temu… Osobiście pamiętam czasy (nie tak znowu odległe – bagatela trochę ponad ćwierć wieku temu😉), kiedy zdrową dietę rozpatrywano głównie w kontekście idealnej figury lub ewentualnie osiągnieć sportowych (chociaż w tym drugim przypadku…
-
„Nigdy nie schudnę” czyli parę słów o przekonaniach
W gabinecie często słyszę: „Nie mogę schudnąć, bo mam złe geny”, „Nigdy nie uda mi się schudnąć, bo brak mi silnej woli” (o silnej woli pisałam trochę tutaj), „Zdrowa dieta nie może być smaczna, ”Nie da się żyć bez mięsa” itd. … Brzmi znajomo? To wszystko, to nasze przekonania i z reguły mają niewiele wspólnego z faktami. To nic innego, jak nasz nabyty sposób pojmowania rzeczywistości. Skąd się bierze? Z naszych wcześniejszych doświadczeń, a czasami z wpajanych od pokoleń „prawd” o życiu. Ile razy słyszeliście, że „prawdziwy mężczyzna nie płacze” (to trochę podobne do „prawdziwy facet żre mięcho”😉) albo jedno z moich ulubionych „grzecznej dziewczynce nie wypada się złościć”. Przekonania…
-
Czy silna wola bywa słaba? 😉
Często słyszę, że do tego, żeby być szczupłym, trzeba mieć silną wolę. Czy aby na pewno? Czy przypadkiem nie przeceniamy jej znaczenia? Śmiem twierdzić, że tak. Oczywiście silną wolę warto „trenować” np. poprzez odraczanie nagrody, o czym więcej za chwilę, jednak ważniejsze wydaje się być wypracowanie sposobów na sytuacje, w których jej brakuje. Lubię porównanie silnej woli do bateryjki – badania dowodzą, że jej poziom się wyczerpuje. Na szczęście jest to odnawialna bateryjka😊. Przeprowadzono sporo badań potwierdzających tę teorię, moim ulubionym jest to, w którym wzięło udział 67 studentów psychologii, których podzielono na 3 grupy: nazwijmy je roboczo grupą rzodkiewkową, ciasteczkową i kontrolną. Uczestnikom powiedziano, że w badaniu chodzi o…