Uważność w jedzeniu
O praktykowaniu uważności pisałam tutaj. Dzisiaj przyjrzymy się uważnemu jedzeniu i korzyściom, które płyną ze świadomego spożywania posiłków.
Na czym polega uważne jedzenie?
Uważne jedzenie to świadome odczuwanie przyjemności, jaka płynie ze spożywania pokarmu, a jednocześnie to manifestacja troski o siebie, o swoje zdrowie i samopoczucie. To jedzenie tego, co Ci służy, a także umiarkowanie i rozsądek.
Przyjrzyj się przez chwilę swojemu jedzeniu:
- Jak z reguły spożywasz posiłki? Uważnie i świadomie, w spokoju czy połykasz jedzenie w biegu pomiędzy obowiązkami zawodowymi i domowymi?
- Wybierasz zdrowe i wartościowe produkty czy wrzucasz w siebie byle co, tylko po to, żeby zaspokoić głód?
- Czy jesz, kiedy jesteś naprawdę głodny, czy zajadasz smutek, złość, nudę?
Jeżeli bardziej pasują do Ciebie drugie części powyższych zdań – może przyszedł czas na zmianę nawyków?
Przy najbliższej okazji, podczas spożywania posiłku, spróbuj wykonać proste ćwiczenie (zarezerwuj sobie na nie ok. 20 min.):
- Uspokój się, nie pędź, usiądź.
- Weź dwa świadome oddechy.
- Przyjrzyj się jedzeniu – zauważ kolor dania, jego kształt, fakturę.
- Powąchaj.
- Weź kęs do ust.
- Przeżuwaj powoli i świadomie (zaleca się, aby każdy kęs przeżuwać ok. 30 razy).
- Smakuj, delektuj się.
- Przyjrzyj się temu, co czujesz – czy danie ci smakuje, czy jego temperatura i konsystencja Ci odpowiada.
- Przyjrzyj się swojej sytości (mniej więcej w połowie posiłku zatrzymaj się i sprawdź, czy nadal odczuwasz głód, jeżeli nie – zakończ posiłek).
- Odkładając sztućce, zastanów się, jak się czujesz – czy odczuwasz przyjemną sytość, ale nie przejedzenie czy może jest Ci ciężko na żołądku, odczuwasz jakiś ból lub inny dyskomfort.
Na początku prawdopodobnie nie odczujesz wszystkich zalet uważnego jedzenia, ale z czasem, w miarę regularnego ćwiczenia, zaczniesz zauważać coraz więcej korzyści. Możesz zacząć od jednego posiłku w tygodniu spożywanego świadomie, stopniowo zwiększając częstotliwość, jak również zakres ćwiczenia obejmując nim również planowanie menu, zakup produktów i przygotowywanie posiłków.
Co zyskujesz jedząc świadomie?
- Jesz mniej – jedząc wolniej, zjadasz mniej do momentu pobudzenia ośrodka sytości w mózgu.
- Skuteczniej trawisz i minimalizujesz ryzyko dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wolniej, a tym samym dokładniej przeżuwasz, nie “połykasz” powietrza.
- Jesz wtedy, kiedy jesteś naprawdę głodny – uczysz się odczytywać sygnały z ciała.
- Wybierasz zdrowsze produkty – planując posiłki, uważniej dobierasz ich skład.
- Odczuwasz większą przyjemność z jedzenia i z siebie – posiłek zjedzony w spokoju sprawia dużo większą frajdę niż połknięty w biegu, a dodatkowo jesteś zadowolony z tego, że masz kontrolę nad tym, co, kiedy i jak jesz.
Część z Was zapewne pomyśli „To nie dla mnie – nie mam czasu na takie bzdety, każda minuta się liczy i trzeba ją spożytkować na działanie, nie stać mnie to, żeby „marnować” swój cenny czas” itd.
Wszystko jest kwestią wyboru… Ty decydujesz…
Czasami jednak warto spróbować 🙂