Zaburzenia odżywiania

1. Czy często jesz, kiedy nie jesteś głodny/a lub nie jesz wówczas, gdy Twoje ciało domaga się pożywienia?
2. Czy zdarza Ci się urządzać sobie „uczty” bez szczególnego powodu, jedząc czasem do momentu, gdy czujesz się źle fizycznie (uczucie „napchania”)?
3. Czy to, ile ważysz lub to, w jaki sposób jesz wywołuje w Tobie uczucie wstydu, zakłopotania, poczucie winy lub wyrzuty sumienia?
4. Czy jadasz umiarkowanie w towarzystwie innych, aby później „dopchać się” jedzeniem w samotności?
5. Czy Twoje podejście do jedzenia wpływa na Twoje zdrowie i/lub tryb życia?
6. Czy sięgasz po jedzenie, gdy jesteś pod wpływem intensywnych emocji – zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych (radość, stres, smutek, złość itp.)?
7. Czy Twoje zachowania związane z jedzeniem unieszczęśliwiają Ciebie lub innych ludzi?
8. Czy masz problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała – Twoja waga jest zbyt niska lub zbyt wysoka (lub raz taka, raz taka)?
9. Czy podejmujesz próby kontroli wagi poprzez głodówki lub drastyczne ograniczanie ilości przyjmowanego pokarmu?
10. Czy kiedykolwiek próbowałeś/aś kontrolować wagę ciała poprzez stosowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych, tabletek odchudzających, nadmiernych ćwiczeń fizycznych, prowokowanie wymiotów lub uciekanie się do interwencji medycznych?
11. Czy snujesz wizje i fantazjujesz o tym, o ile lepsze byłoby Twoje życie, gdybyś miał/a inną wagę lub nosił/a inny rozmiar ubrań?
12. Czy odczuwasz potrzebę bezustannego żucia, picia płynów lub wkładania czegoś do ust – jedzenia, gumy do żucia, pastylek miętowych, cukierków?
13. Czy kiedykolwiek zjadłeś/aś jedzenie nieprzydatne do spożycia: przypalone, zamrożone, zepsute, wyjęte ze śmietnika?
14. Czy zdarzyło Ci się pokonać spore przeszkody, żeby dostać ulubioną przekąskę (nadrobić kilometrów, wyjść późnym wieczorem do sklepu lub na stację benzynową)?
15. Czy miewasz wrażenie, że kiedy zaczynasz jeść nie panujesz nad ilością przyjmowanego pokarmu?
16. Czy istnieją pokarmy, w przypadku których po zjedzeniu pierwszego kęsa nie jesteś w stanie powstrzymać się przed dalszym jedzeniem?
17. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek stracić kilogramy dzięki diecie lub „utrzymywaniu kontroli” przez pewien czas, tylko po to, by zaraz potem zacząć objadać się w niekontrolowany sposób i /lub przybrać ponownie na wadze?
18. Czy dużo czasu zajmują Ci rozmyślania o jedzeniu, dywagacje czy i co zjesz, planowanie kolejnych diet lub ćwiczeń fizycznych bądź liczenie kalorii?
19. Czy często zdarza Ci się obiecywać sobie, że dziś nie zjesz niczego, co nie było wcześniej zaplanowane? A jeżeli Ci się nie uda, postanawiasz, że następnego dnia będziesz pościł/a?
20. Czy ktoś Ci kiedykolwiek mówił, że powinieneś/powinnaś porozmawiać z lekarzem lub terapeutą o Twoim sposobie jedzenia?
Możliwość komentowania Zaburzenia odżywiania została wyłączona