Noworoczne postanowienia
Na przełomie roku internet pęka w szwach od haseł w stylu „Nowy rok, nowa Ty!”, „Zacznij NOWE ŻYCIE od nowego roku!”, Nowy rok, nowe wyzwanie!”. Do noworocznych zmian zachęcają trenerzy personalni, dietetycy, trenerzy rozwoju osobistego.
Jesteśmy w tym czasie na nie szczególnie podatni, bo właśnie wstaliśmy od suto zastawionych świątecznych stołów, zobaczyliśmy się na rodzinnych fotkach, kiecka wyciągnięta po roku z szafy okazała się przyciasna, kiedy w sylwestrowy wieczór próbowałyśmy zamienić na nią tak ulubiony ostatnio dres 😉. Na nasze szczęście w tym roku nie było okazji do świątecznych spotkań w szerokim gronie, więc ominęły nas komplementy dalekich krewnych w stylu „Kochanie, jak Ty dobrze wyglądasz, chyba poprawiłaś się od zeszłego roku?”
Niemniej jednak świąteczna atmosfera skłania do refleksji przy choince i szklaneczce grzańca, a nowy rok przecież zobowiązuje i wypada coś sobie postanowić 😊.
Pomiędzy energetycznymi hasłami namawiającymi nas do wywrócenia naszego życia do góry nogami, oczywiście pojawiają się też głosy skrajnie przeciwne – bardzo sceptycznie nastawione do noworocznych postanowień, nie dające im większych szans powodzenia – „Daj sobie spokój, po co coś postanawiać, i tak nie wytrwasz dłużej niż parę tygodni”. Fakt, że po tym czasie nasz okołoświąteczny zapał często mija. Przytłoczeni codziennymi obowiązkami zaczynamy odpuszczać nasze ambitne postanowienia i wracamy do starych, dobrze znanych, „trenowanych” latami zachowań.
Czy zatem warto w ogóle robić noworoczne postanowienia? Podobno każdy moment jest dobry na zmianę i nie należy z nią czekać do specjalnej okazji, jednak przełom roku na pewno decyzjom o zmianie sprzyja. Jest on symbolicznym zamknięciem pewnego okresu i rozpoczęciem nowego. To czas podsumowań, refleksji i snucia planów na przyszłość. Dlaczego tego nie wykorzystać?
Zanim zaczniesz snuć ambitne plany na kolejny rok, warto zrobić krótkie podsumowanie mijającego. Zadaj sobie kilka pytań:
- Co się wydarzyło? – przywołaj w pamięci, a najlepiej wypisz wszystkie ważne momenty, zarówno te dobre, przyjemne, jak i te niekomfortowe.
- Czego chcesz więcej? – zastanów się, jakich sytuacji, przeżyć, emocji chcesz więcej?
- Czego chcesz mniej? – pomyśl, jakie sytuacje, przeżycia, emocje Cię obciążały?
- Czego się nauczyłeś? – czego dowiedziałeś się o sobie, świecie, innych ludziach?
Takie podsumowanie, to świetna baza pod nowe postanowienia.
Niezależnie od tego, kiedy podejmujesz decyzję o zmianie, najważniejsze, żeby w niej wytrwać. Nie ma jednego pewnego sposobu na powodzenie, ale są metody, które mogą nam w tym pomóc. Dzisiejszym wpisem zaczynamy cykl o skutecznej zmianie – będzie o celach – o tym, jak je formułować żeby zwiększyć szansę ich osiągnięcia, o motywacji – jak ją w sobie odnaleźć i co chyba ważniejsze, a na pewno trudniejsze – utrzymać, o wyznawanych przez nas wartościach – o tym, jaki mają wpływ na nasze cele i motywację.